• Ciemięga
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

lsa-cover-wydarzenia Obszar-roboczy-1-848x400

 

  • 15 listopada 2019
  • Godzina 20:00
  • Klub Muzyczny Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (poziom -1)
  • Bilety w cenie 15,00 dla członków Stowarzyszenia "U Źródeł Ciemięgi"

Zapraszamy na koncert inaugurujący działalność Lubelskiego Salonu Artystycznego w Centrum Spotkania Kultur. Lubelski Salon Artystyczny w Centrum Spotkania Kultur to cykl spotkań ze sztuką i artystą twarzą w twarz, w kameralnym i klubowym klimacie. Ich celem jest spotykanie ze sobą różnorodnych wrażliwości. 15 listopada usłyszymy Ingę Lewandowską z recitalem „Chopin Songbook” oraz Piotra Selima z zespołem i gościnnym występem debiutującej wokalistki Anny Futy. Narratorem i prowadzącym wydarzenie będzie Piotr Wróblewski, dziennikarz muzyczny znany z anteny Radia Lublin.

W kolejnych miesiącach, w ramach spotkań LSA pokażemy różne formy sceniczne recitale, koncerty, małe formy teatralne, rozmowy z artystami na tematy związane ze sztuką i jej misją. Wspólnym mianownikiem, kolejnych wydarzeń będzie postrzeganie sztuki, jako przejawu artystycznych doznań sfery duchowej. Będziemy gościć artystów już znanych i cenionych oraz tych, którzy rozpoczynają swoją drogę. Szczególnie zależy nam na wykonawcach pochodzących z Lubelszczyzny i związanych  z regionem. 

Inauguracja obecności LSA w nowej przestrzeni przypada na 12. urodziny tej znanej i lubianej w Lublinie marki kulturalnej. Lubelski Salon Artystyczny materializuje się w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur wcielając w życie postulaty spotykania tego, co odmienne i odkrywania na nowo klasycznych wartości piękna dobra i prawdy w sztuce. Koncert polecamy wszystkim spragnionym w sztuce piękna i emocji, w wieku od lat kilkunastu do kilkuset.

 

1.INGA LEWANDOWSKA / „CHOPIN SONGBOOK”

„Chopin Songbook”to projekt, jednej z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych, Ingi Lewandowskiej, oraz Kuby Stankiewicza, kompozytora o wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku. 

Artyści wykorzystują oryginalną, chopinowską linię melodyczną wzbogacając ją o jazzowy timing, improwizacje i dialogowanie w rozmaitych kombinacjach instrumentalnych. Współgranie elementów melodyczno-rytmicznych pochodzących z dwóch różnych tradycji kulturowych – oryginały chopinowskie z XIX wieku i współczesna stylistyka jazzowa – tworzy nową jakość estetyczną, rodzaj muzycznego dialogu – dźwięku instrumentów i dźwięku głosu. Muzyka Chopina w jazzujących aranżacjach nabiera nowego brzmienia w połączeniu z relaksującymi wokalizami Ingi Lewandowskiej, która w inspirujący sposób wykonuje teksty mistrzów słowa – Mickiewicza, czy Krasińskiego, ożywiając je tchnieniem nowoczesności, bez jednoczesnej utraty ich tradycyjnego przekazu. Jej głos, aksamitny i subtelny, traktowany jest jako kolejny, a może nawet najważniejszy instrument tego niesamowitego projektu muzycznego. 

O wyjątkowość wieczoru w Lubelskim Salonie Artystycznym zadba zespół w składzie:

Inga Lewandowska – śpiew
Przemysław Raminiak – instrumenty klawiszowe
Grzegorz Piasecki – kontrabas
Adam Wajdzik – perkusja

Inga Lewandowska– wokalistka, kompozytorka, aranżerka i skrzypaczka. Miała okazję współpracować z czołówką polskiej sceny jazzowej, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, czy Kazimierzem Jonkiszem. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1994). Występowała na wielu festiwalach w Polsce, m. in.: Jazz Jamboree (Warszawa), Jazz nad Odrą (Wrocław), Jazztopad (Wrocław), Chopin i Jego Europa (Warszawa), oraz poza granicami kraju: Europeas Jazz 2003 – Polish Jazz Week (Graz, Austria), Central European Jazz Festival (Rzym, Włochy), Jazz Festival (Tel Aviv, Izrael), Konzert Sommer im Englishen Garten (Berlin, Niemcy). 

Wrodzona muzykalność pozwala  artystce bez trudu przekazać najtrudniejsze nawet przesłanie niesione przez melodię i tekst utworu. Jej nastrojowe, refleksyjne interpretacje cechuje indywidualne i subtelne podejście do zawartej w piosence treści. Szczególną uwagę poświęca wokalistka słowom, co pomaga przenieść się słuchaczowi w intymny świat wyjątkowych interpretacji. 

Przemysław Raminiak– W 2015 roku założył Przemek Raminiak Quartet; współpracował z ze znakomitymi twórcami polskiej sceny jazzowej, zdobył wiele nagród, m.in. Nagrodę Publiczności i II Nagrodę 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO oraz Klucz do Kariery podczas Gorzów Jazz Cellebration. 

Grzegorz Piasecki– kontrabasista i gitarzysta basowy, zdobywca Fryderyka 2017 za płytę Tomasz Wendt Trio & Atom String Quartet „Behind The Strings”. Współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą. Współtworzy projekt Zawartko/Piasecki „Leć głosie”.

Adam Wajdzik– Współpracuje z wieloma formacjami, wykonującymi muzykę różnych gatunków (jazz, funk, fusion, pop, rock); zdobywca wielu nagród, m.in. I nagrody na VIII RCK Pro Jazz w Kołobrzegu, I nagrody na XIII Hanza Jazz Festiwal (Follow Dices), Nagrody głównej na Sibiu Jazz Competition 2018 (Marcin Pater Trio).

 

2. PIOTR SELIM 

Piotr Selim – pianista, kompozytor, wokalista, aranżer, doktor sztuki. Od ponad 20. lat związany z lubelskim środowiskiem artystycznym i zespołem Lubelska Federacja Bardów, z którym nagrał 11 albumów CD i 3 DVD. Koncertuje jako solista, muzyk orkiestrowy oraz akompaniator, wykonując nie tylko utwory ze swojego stałego repertuaru, ale też innych wielkich twórców, m.in.  Edwarda Stachury, Karola Wojtyły, czy Kazimierza Grześkowiaka. 

Kompozycje Piotra Selima rozbrzmiewały w wielu salach koncertowych Polski i świata – w Londynie, Wiedniu, Nowym Jorku, Dublinie, Paryżu czy Lwowie. Na stałe współpracuje z autorką tekstów Hanną Lewandowską. Ich piosenki to ogromna różnorodność nastrojów, klimatów, barw muzycznych.  To utwory, w których przy każdym kolejnym wysłuchaniu można odnaleźć coś nowego. Piosenki bliskie człowiekowi, pobudzające coraz to nowe pokłady wrażliwości, pełne czułości i wiary w piękniejszy świat.

Staramy się pisać takie piosenki, które docierają do duszy człowieka, które nie są banalne i pozostawiają jakiś ślad. Takie są teksty Hani, które dotyczą każdego człowieka i które mówią o rzeczach ważnych.” / Piotr Selim

Piotr Selim nie bez powodu nazywany jest „czarodziejem publiczności”, bo nikt tak jak on nie potrafi wprowadzać w zachwyt i wzruszenie, snuć zaczarowanych opowieści. Ponadto, jak mawiał Andrzej Molik, Piotr posiada „umiejętność wytwarzania krzepiącej serce temperatury” i „cudownie ciepłej atmosfery” wśród publiczności. Właśnie dlatego jest najlepszą osobą do patronowania projektowi Piwnicy LSA – będzie uświetniał każdy wieczór tego cyklu krótkim recitalem, zapraszając do wspólnego „muzykowania” początkujących twórców. I jak sam zapewnia, repertuaru nie zabraknie na najbliższe lata, nawet jeśli nie będziemy chcieli żadnego utworu powtórzyć.  

Podczas pierwszego wieczoru Lubelskiego Salonu Artystycznego w CSK, Piotr Selim wystąpi z zespołem w składzie:

Piotr Selim – fortepian śpiew
Hanna Lewandowska – teksty, narracja
Magdalena Celińska – śpiew
Katarzyna Wasilewska – skrzypce
Gościem zespołu, jako początkująca artystka, będzie Anna Futa.

Anna Futa – 18 lat, interesuje się teatrem oraz muzyką, uczęszcza na zajęcia teatralne, kocha śpiewać, głównie utwory musicalowe. Uczęszcza na zajęcia Pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. W 2019 otrzymała Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów „Debiuty”.

Stowarzyszenie w Liczbach

156
Imprez dla dzieci
79
Imprez okolicznościowych
172
Zawodów sportowych
49
Członków