Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj92
mod_vvisit_counterW tym tygodniu255
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3622
mod_vvisit_counterWszystkie odwiedziny262549
Użytkowników online: 45 

Pensjonat Panda

Serdecznie zapraszamy Państwa do spędzenia miłych chwil w Pokojach Gościnnych PANDA.

Obiekt nasz znajduje się ok. 300 m od morza i pięknej piaszczystej plaży, w bardzo spokojnej części Karwi. Oferujemy 1 studio; 2, 3, 4, 5 osobowe pokoje.

 

KONTAKT:

84-105 Karwia, ul. Relaksowa 38

tel. kom. 605 537 338

tel. kom. 605 537 568

e-mail: panda.karwia@gmail.com

www.panda.afr.pl

PROMOCJA!

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia otrzymają 10% zniżki!

Spotkanie z przyrodą
Kulig
czwartek, 09 lutego 2012 21:54

ZIMA, ZIMA, ZIMA  w  MIŁOCINIE  MOCNO  TRZYMA!

Witam w środku zimy, której nie miało być. Moja propozycja zimowa to: zebrać się przy ognisku,  a jeśli ognisko, to musi być grzaniec, kiełbaski a może i bigosik. jeżeli byłby konik i sanie do tego  płonące pochodnie,  to lepszej zabawy nie może być.

Proponuję jazdę z piosenką:

Jedziemy białą drogą z mrozem za pan brat,
Pędzą nasze sanie, szybciej niby wiatr.
Biegnij koniu wrony, przez uśpiony las,
My wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak:
Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań,
A przed nami i nad nami wiruje wiele gwiazd.
Biegnij biała drogo, nie wiadomo jak,
Nie ma tu nikogo, kto by znaczył ślad.
Tylko nasze sanie, tylko szybki koń,
Tylko gwiazdy roześmiane i piosenki ton.
Pada śnieg itd

Maria Konopnicka tak pisała o kuligu:

Zasypane pola- w śniegu cały świat,
Biała droga hen przed nami.
Sanie dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń.
Jaka pyszna sanna-parska dziarsko koń,
Śnieg rozbija kopytkami.
Sanie dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń.
Zima, zima, zima- pada śnieg,
Jadę, jadę w świat sankami.
Sanie dzwonią dzwoneczkami
Dzyń, dzyń, dzyń.

A teraz zapraszam do naszej galerii fotograficznej, tym razem wszystko o Miłocinie w zimowej scenerii.

Marian Górniak

 
Fauna i flora u źródeł rzeki Ciemięgi
poniedziałek, 06 lutego 2012 21:51

Ciemięga to niewielka rzeka, lewy dopływ Bystrzycy o długości 38,9 km. Źródła znajdują się  na wysokości 223 m  n.p.m. w lesie w miejscowości Motycz Leśny. Od źródeł płynie przez las na odcinku około 1 km. Następnie wpływa na otwarty teren pastwisk łąk wsi Miłocin. Po przepłynięciu odcinka około 2 km wpływa pod dwa mosty. Kolejowy linii Lublin-Warszawa oraz drogowy, trasy Lublin-Kazimierz Dolny. Następnie wpływa na wysokości 205 m  n.p.m. w podmokłą dolinę z pastwiskami  i łąkami zwanymi „szerokimi”. Nazwa ta  pochodzi   od  rozszerzającej  się  doliny  na  szerokość od  200-300m. od ograniczających ją gruntów wsi Miłocin, do gruntów wsi Moszna. Przez środek doliny przechodzi  rów melioracyjny, którym rzeka zasilana jest dodatkowo wodą, wypływającą ze zbocza okalającego dolinę. Od początku  łąk „szerokich” rzeka płynie do końca wsi na odcinku około  1,5 km. Długość rzeki do tego miejsca wynosi około 5 km i poniższy opis będzie dotyczył tego odcinka. Obszar ten, obok malowniczego krajobrazu z walorami czystego środowiska, ma bardzo bogatą faunę i florę. Występuje tu wiele gatunków roślin oraz ssaków, ptaków gadów i płazów.

Więcej…
 
JADALNE OWOCE LEŚNE W DOLINIE GÓRNEGO BIEGU CIEMIĘGI
czwartek, 02 lutego 2012 13:26

Owoce leśnych krzewów i drzew oraz owocniki grzybów i inne jadalne części dzikich roślin, stanowiły niegdyś zasadnicze składniki pożywienia człowieka. Obecnie zostały jednak odsunięte na dalszy plan, ustępując przed płodami roślin uprawnych.

 

Rozwój nauki o odżywianiu przekonał ludzi, że organizm ludzki musi otrzymywać nie tylko zasadnicze składniki pożywienia takie jak: woda, białka, tłuszcze, węglowodany, ale również składniki uzupełniające, w których szczególną rolę odgrywają witaminy w które owoce z lasu są bogate i dlatego są wysoko cenione w dietetyce.

Więcej…
 
DRZEWA WŚRÓD NAS
środa, 14 września 2011 19:29

"Drzewa  żyją  wraz  z  człowiekiem.  Są  one  podobne  do  jedynej  sztuki, do muzyki. Budowle, obrazy, rzeźby, najcudowniejsze objawy artyzmu żyją własnym życiem, być może życiem tych, kto je z nicości utworzył. Tylko drzewa żyją życiem powszechnym, w którym i nasze życie się mieści. Kiedy po latach witać się ze znajomymi drzewami,  znajduje się w nich zmiany niemal takie same jak w sobie. Wzruszenia nasze są w ich kształcie, zmianach i szumie".

Stefan Żeromski, "Dzieje grzechu"

 

Więcej…
 
Klimat
środa, 31 sierpnia 2011 11:57

Od dawna wiadomo, że właściwości klimatu szczególnie terenów leśnych, korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Dlatego zabiegamy o ciągłe zwiększanie lesistości kraju, jak również zwiększanie powierzchni zadrzewień śródpolnych na nieużytkach rolniczych i terenach podmokłych.

Wiele gatunków drzew i krzewów posiada właściwości bakteriobójcze. Klimat kompleksów leśnych znacznie różni się od otaczających ich terenów przede wszystkim większą wilgotnością powietrza oraz częstszymi burzami. Ponadto posiada kojący wpływ na układ oddechowy.

Galeria zdjęć.

Więcej…