Drukuj
banerek-01-01
 
Lubelski Salon Artystyczny
zaprasza na spektakl Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
„Wszechświat w pigułce” 18 marca 2016 / godz. 16:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie

Wszechświat w pigułce”

 

reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Iwona Kempa

obsada:Sławomir Maciejewski, Antoni Paradowski, Joanna Rozkosz

"Wszechświat w pigułce" – autorstwa młodego brytyjskiego dramaturga Simona Burta zwanego przez krytyków „nowym Czechowem” – to sztuka o trudnym, rozpaczliwym wychodzeniu z traumy złych doświadczeń w szkole i domu rodzinnym. Pomimo drastycznego obrazu rzeczywistości, autor buduje wiarę w ludzką empatię i zdolność nawiązywania głębokich więzi.

Spektakl niesie ze sobą niesamowity ładunek emocjonalny – z jednej strony ukazuje agresję i przemoc młodych ludzi, z drugiej – bezradność i poczucie całkowitego osamotnienia. Bohaterami są para problematycznych uczniów Dave i Lauren – oraz ich nauczyciel – obserwator rodzącej się między nastolatkami przyjaźni i samoistnie odbywającej się terapii.

Dave jest chłopakiem z dysfunkcyjnej rodziny, gdzie rządzą nałogi, a prawo pięści rozstrzyga wszelkie spory. Lauren pochodzi z dobrego domu, w którym nikt nie zauważa, że wrażliwa i inteligentna dziewczyna jest bliska próby samobójczej. Początkowo nie łączy ich zupełnie nic – dwa różne światy – z czasem jednak okazuje się, że relacja która się między nimi nawiązuje staje się terapią dla każdego z nich.

Język jakiego użył Simon Burt w sztuce Wszechświat w pigułce służy zbudowaniu wiarygodnych portretów bohaterów. Nieco innym językiem posługuje się nauczyciel, innym  wzorowa uczennica Lauren, innym, najbardziej dosadnym i często wulgarnym, zaniedbany przez rodziców chłopak z tzw. patologicznej rodziny, który wszystkie swoje słabości pokrywa agresją i przemocą. Lauren pokazuje Davidowi, że słowa ranią, sprawiają ból i wyrządzają krzywdę i o tym również jest ta sztuka-o przemocy, która czai się w słowach. /Iwona Kempa

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zaproszonym specjalistą-psychologiem, który odpowie na pytania publiczności i omówi problemy poruszane w sztuce.


Bilety dla członków Stowarzyszenia - 15,00 zł.

Tel. 507 81 82 78